ogółem: 3 021 353

CHEŁMIANKA - Avia Świdnik, sobota godz.12.00

• autor: rks1955, 2012-04-05 11:27

Już w sobotę WIELKIE DERBY REGIONU, Chełmianka podejmuję na Stadionie Miejskim w Chełmie świdnicką Avię. Czy nasz zespół wsparty rzeszą kibiców w końcu odniesie sukces ?

Spotkania ze świdniczanami zawsze były bardzo zacięte i wzbudzały "zrozumiałe" emocje wśród kibiców zarówno jednej, jak i drugiej drużyny. Do pierwszej konfrontacji obu drużyn doszło w 1958 roku w ramach rozgrywek klasy okręgowej (III ligi). W Chełmie lepsi okazali się goście, zwyciężając 2:1(1:1), natomiast w Świdniku piłkarze Chełmianki odnieśli zasłużone zwycięstwo po golu Stefana Komendy. Późniejsze mecze ligowe Avii i Chełmianki również były przez wiele lat wspominane jako emocjonujące, dostarczające wielu wrażeń i kończące się różnymi rezultatami. Łącznie na szczeblu ligowym oba zespoły spotykały się 21 razy. Bilans przedstawia się następująco: 6 zwycięstw Chełmianki, 4 remisy i 11 zwycięstw Avii. Stosunek bramek 20-38.

Ostatni mecz rozegrany w Chełmie miał piękną oprawę. 3 kwietnia 2011 roku około 1700 widzów stawiło się na stadionie miejskim. W tzw. "młynie" doping przez pełne 90 minut prowadziło około 500-600 kibiców w barwach Chełmianki, Motoru Lublin i Górnika Łęczna. Piłkarze również wznieśli się na wysoki poziom i pokonali gości ze Świdnika 2:1(1:0). Bramki dla Chełmianki zdobyli Marcin Kasperek w 28 minucie z rzutu karnego oraz Piotr Wójcik po pięknym strzale głową w przedostatniej minucie meczu. Świdniczanie odpowiedzieli celnym strzałem Pawła Pranagala w 50 minucie.

W obecnym sezonie III ligi pierwsze spotkanie obu zespołów miało miejsce w środę, 31 sierpnia 2011 roku w ramach IV kolejki spotkań. Będąca na fali Chełmianka rozegrała dobre spotkanie i przywiozła ze Świdnika cenny jeden punkt bezbramkowo remisując. W rundzie rewanżowej to Świdniczanie spisują się lepiej (6 pkt w 3 meczach) i oni są faworytem sobotniej konfrontacji. Nasi zawodnicy pomimo tego, że dotychczasowi przeciwnicy nie należeli do czołowych zespołów III ligi, jeszcze nie zaznali smaku zwycięstwa. Jednak spotkania derbowe mają inny charakter, swoisty ciężar gatunkowy i "dodatkowy podtekst", dlatego też sobotni mecz jest "wielką niewiadomą". Trzeba mieć nadzieję, że w Chełmiance wszystko "zagra jak należy" i będziemy świadkami pierwszego zwycięstwa naszego zespołu w rundzie wiosennej.

W obu ekipach pełna mobilizacja i chęć odniesienia zwycięstwa. Zespół ze Świdnika wystąpi osłabiony brakiem nowego nabytku Łukasza Gizy, który przed tygodniem otrzymał czerwoną kartkę w meczu z Zaczerniem i musi odbyć karę. Niepewny jest także występ podstawowego bramkarza Avii, Łukasza Gieresza, który zakończył mecz poprzedniej kolejki ze wstrząśnieniem mózgu. W Chełmiance bez zmian, nikt nie pauzuje za kartki, wszyscy są zdrowi i "bojowo" nastawieni. Oczywiście zabraknie zawodników kontuzjowanych, bądź przechodzących rehabilitację, czyli : Tywoniuka, Postoja i Wójcika.

W imieniu Zarządu Klubu, serdecznie zapraszam wszystkich kibiców CHEŁMIANKI do licznego odwiedzenia Stadionu Miejskiego w Chełmie.